Medinių laiptų montavimas

Laiptams dažnai pritrūksta vietos, nors jie - svarbiausia erdvės aukščių jungtis, be kurios tos erdvės nebūtų naudingos. Bet laiptų, kaip ir baldų, gamintojai moka rasti originalių ir funkcionalių sprendimų.

Laiptai - tai vienas iš pagrindinių, o dažnai ir vyraujantis būsto interjero akcentas. Nors yra vienos, dviejų laiptasijų laiptai, sraigtiniai bei konsoliniai, dažnai konkrečiame objekte dėl ribotų techninių galimybių, specifinės būsto erdvės konfigūracijos pasirinkimas sumažėja iki dviejų ar trijų variantų. Kitas svarbus etapas - projektavimas konkrečiai vietai ir tikslus montavimas.
Individualiame būste pirmenybė dažniausiai teikiama mediniams laiptams. Medžio laiptai suteikia namams šilumos, pabrėžia kambarių grožį. Visuomeninės paskirties pastatuose įrengiant šią interjero detalę medį dažniausiai išstumia metalas ir stiklas.

Laiptų konstrukcinės ypatybės

Užsakovui tenka apsispręsti, kokio tipo laiptų jis nori (ir už kiek), o architektui - tobulai pritaikyti laiptus esamai erdvei, įvertinant jų funkcionalumą ir svarbą. Laiptai tarsi didelė dėlionė yra surenkami iš atskirų, dažniausiai nestandartinių detalių. Čia kiekviena furnitūros detalė yra unikali - vien baliustrada komplektuojama iš dešimties ar daugiau skirtingų komponentų. Laiptai konstruojami ir surenkami tiesiog iš gabaliukų. Jų apdaila ir aksesuarų parinkimas priklauso nuo klientų pageidavimų ar bendrosios namo stilistikos bei dizaino.

Prieš užsakant projektą

Beveik visi laiptai - tai nestandartiniai gaminiai. Individualiose statybose laiptų gamintojams tenka tiesiog prisitaikyti prie sudėtingų projektavimo situacijų. Labai džiugu, jeigu laiptų projektuotojai gali pasiūlyti į planuojamą laiptų vietą racionaliausią konstrukciją. Esminė ir dažniausia klaida planuojant patalpas yra ta, kad laiptams skiriama per mažai vietos. Tuomet dėl erdvės trūkumo laiptų projektuotojai dažnai laviruoja ties ribiniais dydžiais.

Kad laiptų gamintojai galėtų įvertinti situaciją patalpoje, būtina tiksliai žinoti kai kuriuos techninius jos parametrus: turėti žemutinio ir virš jo esančio aukštų ar jų dalių, kur bus įrengiami laiptai, planus, taip pat visų sienų, besiliečiančių su laiptų anga ir galinčių turėti įtakos laiptų formai ar krypčiai, matmenis: angos ilgį ir plotį, perdangos storį, atstumą nuo vieno iki kito aukšto grindų. Šie duomenys reikalingi tam, kad laiptų gamintojai galėtų sudaryti pirminį laiptų projektą, pasiūlytų laiptų tipą konkrečioms patalpoms, parengtų sąmatą. Taip sutaupoma nemažai laiptų gamybai skirto laiko. Be to, prieš tinkavimą ar kitokį laiptų vietos apdailinimą reikėtų užfiksuoti sienoje esančių laidų padėtį bei silpnesnes sienų konstrukcijos vietas.

Laiptai - ne tik funkcija, bet ir stilius

Unikalus laiptų stilius - tai pirmoji mintis pagalvojus apie laiptų įrengimą naujame būste. Be abejonės, laiptai yra viena iš efektingiausių namo interjero detalių. Šio funkcionalaus baldo individualumą galima pasiekti pasirenkant medieną iš gausaus spalvyno ir rūšių žaliavos. Vienas iš svarbiausių laiptų projektavimo ir statybos principų - saugumas. Be labai svarbaus estetinio faktoriaus, būtina paisyti visų įmanomų saugumo reikalavimų. Jeigu namuose yra vaikų, verta pasirinkti saugesnius laiptų turėklus su atitrauktais porankiais arba vietoj baliustrų naudoti temples. Rekomenduojamas atstumas tarp baliustrų - ne daugiau kaip 10 cm. Laiptus projektuojantys architektai visuomet atkreipia dėmesį į tai, kad pakopų paviršius būtų šiurkštesnis arba į jas įfrezuojamos slydimą mažinančios juostelės iš gumos, aliuminio plastiko.

Labai svarbus saugumo kriterijus yra geras laiptų apšvietimas, todėl projektuojant bendrąjį namo vidaus apšvietimą, vertėtų didesnį dėmesį skirti ir laiptų pašvietimui. Dažniausiai naudojamos mažesnės galios, energiją taupančios fluorescencinės lemputės. Galima naudoti automatiškai įsijungiančius šviesos šaltinius, apšvietimo reguliatorius, jungiklius įrengti patogiose laiptų vietose. Šviesos šaltiniai visuomet įrengiami taip, kad būtų nesunku pakeisti instaliacijos detales ir lemputes.

Kada užsakyti laiptus

Pagrindinis laiptų montavimo principas - darbo laiką reikia suplanuoti taip, kad montavimo darbai prasidėtų atlikus pagrindinius apdailos darbus (įrengus grindis, nuglaisčius sienas, sutvarkius viršutinio aukšto lubas) ir truktų ne ilgiau nei galutiniai apdailos darbai (sienų dažymas, santechninės ir elektros įrangos montavimas).

Laiptus reikėtų užsakyti prieš du ar tris mėnesius - maždaug tiek trunka projektavimo darbai, medienos ruošinių atranka. Paprastai laiptai įrengiami galutiniame interjero apdailos darbų etape. Kartais laiptų montavimo darbai gali užtrukti - tai būdinga individualiems ar netradiciniams projektams. Pavyzdžiui, lenkti turėklų parankiai formuojami objekte, vėliau gludinami ir šlifuojami, o šie darbai gali užsitęsti ir ilgiau.

Montavimas

Kiekviena laiptų detalė kruopščiai parenkama pagal faktūrą, atspalvį ir gaminama vietoje. Pirmo-antro aukšto maršo laiptasijų viršutinė dalis apdorota grubiu šlifavimo popieriumi, o viršutiniuose aukštuose paliktas originalus vandens suformuotas grubus paviršius su būdinga erozija ir ertmėmis. Mediena yra stambios medžio plaušo struktūros, todėl grubiai apdorojamas paviršius pasišiaušia panašiai kaip natūralus sizalio ar džiuto kilimėlis. Vaikštant basomis nėra pavojaus įsivaryti rakštį.

Laiptasijos prie konstrukyvo tvirtinamos keturiose vietose stambiais medsraigčiais, o tvirtinimo angos uždengiamos kaiščiais. Visi ruošinių išpjaustymo ir apdailos darbai buvo atlikti objekte ir truko apie porą savaičių. Sumontuoti laiptai padengti natūraliu aliejumi rankiniu būdu (įtrinant skudurėliu). Šią medieną reikėtų atnaujinti alyvuojant kartą ar du per metus.